Korunmasız cinsel ilişki sonrası acil korunma

Acil korunma, korunmasız bir cinsel ilişki ya da korunma kazalarından sonra olası bir gebeliği önler.

Acil korunma seçeneklerim
Acil korunma için iki seçenek bulunmaktadır:

  • Rahim içi araç
  • Ağızdan alınabilen ilaç “ertesi gün hapı”

Acil korunma için en uygun rahim içi araç, T şeklindeki bakır rahim içi araçtır.

T şekilli bakır rahim içi araç en etkili acil korunma yöntemidir. Sonrasında da korunmaya devam etmenizi sağlar.1 Ancak acil korunma, hızlı hareket etmeniz gereken bir süreçtir. Rahim içi araç uygulaması ise ancak bir doktorun yapabileceği girişimsel bir işlemdir.

Bakır, T şeklindeki rahim içi araç korunmasız cinsel ilişkiden sonra 120 saat (5 gün) içinde yerleştirilmelidir.3  Ancak uygulama için bir doktora ulaşmanız gerekir.2  

Acil korunma için ağızdan alınan haplar ( Ertesi gün hapı )

Acil korunma haplarına ertesi gün hapı da denir. Korunmasız ya da korunmanın şüpheli olduğu cinsel ilişkiden sonra olabilecek en kısa sürede kullanılması gerekir.

Oral acil korunma haplarının etki mekanizması yumurtlamayı (ovulasyon) önlemek veya ertelemektir. Böylece yumurta salınımı olmaz. 6,8Oral acil korunma haplarını eczacınızdan isteyebilirsiniz. Tek tabletlik ambalajlarda olan bu haplar, korunmasız cinsel ilişki sonrasında olabilecek en kısa zamanda alınmalıdır. 4,7

Acil korunma yöntemlerinin özeti

Referanslar

1.Cheng L et al. Cochrane Database Syst Rev. 2012; 8: CD001324.
2.Glasier AF et al. The Lancet 2010; 375: 555-562.
3.Royal Pharmaceutical Society of Great Britain. Practice guidance on the supply of emergency hormonal contraception 2004.
4.Şu kaynaktan alınmıştır: http://www.nhs.uk/Conditions/contraception-guide/Pages/emergency-contraception.aspx. Son görüntülenme tarihi ağustos 2012
5.HRA Pharma arşiv verileri.
6.Dünya sağlık örgütü (International Consortium for Emergency Contraception, International Federation of Gynaecology and Obstetrics, International Planned Parenthood Federation, Department of Reproductive Health and Research işbirliği ile). Levonorgestrel hakkında bilgi aşağıdaki kaynaktan alımıştır: http://whqlibdoc.who.int/hq/2010/WHO_RHR_HRP_10.06_eng.pdf Son görüntülenme tarihi kasım 2013.
7.Ürün kullanma talimatı / kısa ürün bilgisi
8.Cleland K et al. Human Reproduction 2012; 27 (7): 1994–2000.,
9. Şu kaynaktan alınmıştır: http://www.fsrh.org/pdfs/CEUguidanceEmergencyContraception11.pdf. Ason görüntülenme tarihi haziran 2013.
10. Şu kaynaktan alınmıştır. http://www.rcog.org.uk/womens-health/patient-information/medical-terms-explained. Son görüntülenme tarihi eylül 2013.