DOĞRU BİLİNEN

YANLIŞLAR


Ertesi gün hapı bir çeşit kürtajdır.
YANLIŞ Hayır tabi ki! Ertesi gün hapı bir kürtaj yöntemi değildir...

Yazının Devamı

Yumurtlamayı erteleyerek istenmeyen gebeliği önler.

Ertesi gün hapı düşüğe neden olur. YANLIŞ Tabi ki Hayır! Ertesi gün hapı düşüğe neden olmaz.

Yazının Devamı

Ertesi gün hapı yumurtlamayı erteleyerek etki gösterir ve gebeliği oluşmadan önce önler.

Ertesi gün hapı aldıktan sonra da etkisi devam edeceği için korunmasız cinsel ilişkiye girebilirim. YANLIŞ Kesinlikle Hayır!...Ertesi gün haplarının amacı, korunmasız ilişki sonrasında gebeliği engellemekdir.

Yazının Devamı

Ve etkisini yumurtlamayı geçici olarak ertelemek suretiyle göstermektedir; ancak yumurtlamanın ne zaman normale döneceği bilinmediği için kullanımdan sonraki korunmasız ilişkilerde her zaman için risk vardır. Ertesi gün hapı kullandıktan sonraki korunmasız ilişkileriniz için herhangi bir etkisi bulunmamaktadır. Dolayısıyla ilacı kullandıktan sonraki dönemde korunmak için mutlaka prezervatif gibi bir yöntem kullanılmalıdır.

Ertesi gün hapı doğurganlığı olumsuz etkiler. YANLIŞ Hayır!... Korunmasız cinsel ilişki sonrasında istenmeyen hamilelikleri engellemek için kullanılan

Yazının Devamı

ertesi gün hapının vücuttaki etkisi, yumurtlamayı geçici olarak ertelemesidir. Erteleme geçici olduğu için kişinin yumurtlamasında veya doğurganlık özelliğinde herhangi bir olumsuz etki göstermez..

Ertesi gün hapı sadece kondom yırtılması gibi korunma kazaları sonrasında kullanılır. YANLIŞ Hayır!... Ertesi gün hapı korunmasız ya da korunmanın şüpheli olduğu

Yazının Devamı

(doğum kontrol hapının unutulması, geri çekme yönteminde şüphe duyulması , vajinal diyafram veya süngerin kayması) bir cinsel ilişki sonrasında, gebe kalmak istemeyen kadınlar içindir. Kadınların yaklaşık %30’u bir yıl içinde en az bir kez korunmasız ya da korunmanın şüpheli olduğu cinsel ilişki yaşayabilmektedir.

Ertesi gün hapı adet döngülerimi bozan bir "hormon bombası"dır. YANLIŞ Elbette Hayır! Ertesi gün hapları uzun yıllardır güvenle kullanılmaktadır.

Yazının Devamı

Ağızdan alınan ertesi gün hapının içindeki hormon, sadece kullanıldığı dönemde, adet görme zamanını değiştirebilir. Yani kullanımdan sonra adetiniz normalden daha önce veya sonra olabilir. Ancak sonraki adet döngüleriniz normal rutinine döner.

Ertesi gün hapı kendimi kötü hissetmeme neden olur. YANLIŞ Yanlış! Ertesi gün hapı acil korunma yöntemi olarak özel biçimde tasarlanmıştır.

Yazının Devamı

Ertesi gün hapı genel olarak kadınlar tarafından iyi tolere edilir. Tüm ilaçlar gibi yan etkileri olabilir. Ancak bu yan etkileri herkes yaşamaz.

Yumurtlama, adet döngüsünün ortasında gerçekleşir. Bu dönem dışında hamile kalma riski olmadığından korunmasız ilişki sonrası ertesi gün hapı kullanmama gerek yoktur. YANLIŞ Hayır! Yumurtlamanın zamanı öngörülemez.

Yazının Devamı

10 kadından sadece 1’i, adet döngülerinin 14. gününde yumurtlar. Dolayısıyla korunmasız veya korunmanın şüpheli olduğu ilişki sonrasında adet döngünüzün herhangi bir zamanında hamile kalma riskiniz yüksektir. O nedenle hamileliği önlemek adına doktorunuza veya eczacınıza danışarak ertesi gün hapı almanız önerilir.

Ertesi gün hapından 2 adet içersem daha etkili olur. YANLIŞ Yanlış! Ertesi gün hapı etkisini yumurtlamayı ertelemek yoluyla göstermektedir

Yazının Devamı

ve bu etki için önerilen dozda alınması yeterlidir, daha yüksek dozda alınmasının ilave bir katkısı olmayacaktır.

Ertesi gün hapı her kadında adet düzensizliğine neden olur. YANLIŞ Yanlış! Ertesi gün hapı kullanan kadınlarda yapılan klinik araştırmalarda,

Yazının Devamı

adet düzensizliği bir yan etki olarak saptanmıştır fakat bu durum 100 kullanıcıdan sadece 1’inde ortaya çıkmaktadır.1

Ertesi gün hapı kullanımı sonrasında her kadında ağrılı adet görünür. YANLIŞ Yanlış! Ertesi gün hapı kullanan 10 kadından 9’unda ağrılı adet görülmez

Ertesi gün hapı her kadında mide bulantısına yol açar. YANLIŞ Yanlış! Ertesi gün hapı kullanan 10 kadından 9’unda mide bulantısı görülmez

Mobil odaklı bakıyorum. Ertesigün hapı bir kürtajdır dan sonra x yanlıs cıksın . sonra ilk cümleyi göörelim sonra yazınının devamı cıksın.