ALTIN
BİLGİLER

1 Yumurtlama (ovülasyon), sadece 10 kadından 1’inde beklenen zamanda gerçekleşir. Dolayısıyla adet döngünüzün herhangi bir zamanında korunmasız veya korunmanın şüpheli olduğu ilişki yaşadıysanız hamile kalma riskiniz vardır.

2 Korunmasız bir cinsel ilişki yaşadıysanız ve şu an bebek sahibi olmanız için doğru bir zaman değilse, acil korunmayı düşünmekte haklısınız. Korunmasız cinsel ilişki ya da korunma kazaları herkesin başına gelebilir.

3 Ertesi Gün Hapı, gebe kalma olasılığınızın en yüksek olduğu yumurtlama döneminin hemen başındayken bile gebeliği önleyebilen bir acil korunma yöntemidir.

4 Ertesi gün hapı yumurtlamanın ertelenmesini sağlar ve böylece yumurta salımı ertelendiği için yumurtalar sperm ile karşılaşmaz.

5 Ertesi gün hapı korunmasız cinsel ilişkiden sonra mümkün olan en kısa sürede tek tablet olarak alınmalıdır. Korunmasız cinsel ilişkiden sonraki ilk 24 saat içinde kullanıldığında en yüksek etkiyi göstermektedir.

6 Ertesi gün hapı düşüğe yol açmaz ve bir kürtaj yöntemi değildir! Çünkü yumurtlamayı erteleyerek etki gösterir ve gebeliği oluşmadan önce önler.

7 Ertesi gün hapı doğurganlığı olumsuz etkilemez!

8 Ertesi gün hapı kullanmak, sonraki cinsel ilişkiler için bir korunma yöntemi değildir! Ertesi gün hapı aldıktan sonra tekrar bir cinsel ilişki yaşanacak ise mutlaka bariyerli bir korunma yöntemi kullanılmalıdır.

9 Ertesi gün hapı üreme çağında olan her yaştaki kadınlar için uygundur ve iyi tolere edilir.

10 Ertesi gün hapı âdet döngüsünün herhangi bir döneminde alınabilir.

11 Ertesi gün hapını kullandıktan sonra 3 saat içinde kusarsanız, eczaneye dönün ve mümkün olan en kısa sürede başka bir ertesi gün tableti almalısınız

12 Ertesi gün hapı aldığınızda eğer hamile iseniz, ertesi gün hapı fetusa zarar vermez.