Gebeliği önlemek için oldukça etkili olan birçok korunma yöntemi vardır. Aynı zamanda üreme sisteminin nasıl çalıştığı, korunma yöntemlerinin nasıl kullanılacağı ve işe yaramayan bazı basit yöntemler hakkında birçok yanlış bilgi de vardır.

Aşağıda korunma ve adet döngüsü hakkında bazı bilgiler bulunmaktadır. Hangilerinin doğru hangilerinin yanlış olduğunu görmek için tıklayın.
 • Adet döngüm düzenliyse yumurtlama tam ortasına denk gelen günde gerçekleşir.

  Maalesef öyle değil. Yumurtlamanın zamanı öngörülemez. Düzenli aralıklarla adet görseniz bile her adet döngüsünde yumurtlama zamanı değişebilir.

 • Emziriyorum o yüzden gebe kalmam.

  Yanlış! Emzirme yumurtlamayı ertelemekle birlikte, bu her zaman geçerli olmayabilir. Yumurtlama, bazen emzirme döneminde de gerçekleşebilir.

 • Kadın orgazm olmazsa gebe kalmaz.

  Yanlış! Sperm yumurtayla birleştiğinde döllenme gerçekleşir. Kadının yumurtlaması için orgazm olması gerekmez.

 • Korunmaya ihtiyacım yok çünkü sadece “güvenli” zamanlarda cinsel ilişki yaşıyorum.

  Yanlış! Bir adet döngüsü boyunca 6 gün gebe kalma olasılığı vardır: 5 gün yumurtlamadan önce, bir gün de yumurtlamadan sonra.1 Yumurtlamanın zamanı, döngüden döngüye değişiklik gösterir.1 Bu nedenle yumurtlama zamanını tam olarak bilmek imkansızdır. Bu da demektir ki, adet döngüsünün tüm günlerinde korunmasız cinsel ilişki sonrasında gebe kalma olasılığı vardır.

 • Eğer cinsel ilişkiden hemen sonra genital bölgeyi iyice yıkarsam veya idrara çıkarsam gebe kalmam.

  Kesinlikle Hayır! Vajinal duş veya idrara çıkmak, rahim ağzından girip rahime ulaşmış spermleri durdurmaz.

 • İlk kez cinsel ilişki yaşadığımda gebe kalmam.

  Kesinlikle Hayır! Bir kadın daha önce hiç cinsel ilişkide bulunmamış olsa bile yumurtlamanın gerçekleştiği herhangi bir zamanda gebe kalabilir.

 • Adet döngümün başlangıcında veya sonunda gebe kalmam.

  Yanlış bilgi. Adet döngüsünün her anında korunmasız cinsel ilişki sonucu gebe kalmak mümkündür.

 • Yumurtlama (ovülasyon), adet döngüsünün ortasında, yaklaşık olarak 14. günde gerçekleşir.

  Hayır. Yumurtlamanın zamanı öngörülemez. 10 kadından sadece 1’i, adet döngülerinin 14. gününde yumurtlar. Dolayısıyla korunmasız veya korunmanın şüpheli olduğu ilişki sonrasında adet döngünüzün herhangi bir zamanında hamile kalma riskiniz yüksektir.

 • Korunmasız ilişkiden hemen sonra gebelik başlar.

  Korunmasız cinsel ilişkiden hemen sonra gebelik başlamaz. Gebelik, döllenmiş yumurtanın rahim içine yerleşmesi ile başlar.3 Bu da normalde döllenmeden 6-12 gün sonra gerçekleşir.4

 • Korunmasız cinsel ilişki yaşamak Türkiye'de çok nadiren olan bir şeydir.

  Yanlış! Eğer korunmasız bir cinsel ilişki gerçekleştiyse ve gebe kalmak istemiyorsanız daha dikkatli olmadığınız için kendinize kızıyor olabilirsiniz. Kendinize çok da acımasız davranmayın. Yalnız değilsiniz. Bir yılda kadınların %30 gerekli doğum kontrol yöntemlerini uygulamayı unutabilmektedir.5 Bu, korunma yöntemleri uygularken dikkat etmeseniz de olur anlamına gelmez ama kazalar olabilir.

 • Eşim, boşalmadan önce geri çekilirse gebe kalmam.

  Yanlış! Erkeğin boşalmadan önce vajina dışına çıkması (geri çekilme) başarısı kanıtlanmış bir korunma yöntemi değildir.1 Erkeğin tam olarak boşalmadan önce salgıladığı sıvıda da sperm olabilir. Dahası erkek tam zamanında geri çekilememiş de olabilir.

Referans

1. Wilcox AJ et al. BMJ 2000; 321: 1259-62.
2. Pallone S and Bergus G. J Am Board Fam Med 2009; 22: 147–157.
3. Gold RB. The Guttmacher Report on Public Policy 2005. Şu kaynaktan ulaşılmıştır: http://www.guttmacher.org/pubs/tgr/08/2/gr080207.pdf.Son görüntülenme tarihi haziran 2013.
4. Wilcox AJ et al. NEJM 1999; 340(23): 1796-1799.
5. HRA Pharma Report. Women and emergency contraception in 2012. anket çalışması
6. Royal College of Obstetricians and Gynaecologists internet sitesinden alınmıştır. http://www.rcog.org.uk/womens-health/patient-information/medical-terms-explained. Son görüntülenme tarihi eylül 2013
7. Trussell J. Contraception 2011; 83: 397-404.