HAP
BİLGİLER

Ertesi gün hapı düşüğe yol açmaz! Yumurtlamayı erteleyerek etki gösterir ve gebeliği oluşmadan önce önler.

MUTLAKA
DiKKAT EDiLMESi
GEREKENLER

MUTLAKA DiKKAT EDiLMESi GEREKENLER

HAP
BİLGİLER

Ertesi gün hapı düşüğe yol açmaz! Yumurtlamayı erteleyerek etki gösterir ve gebeliği oluşmadan önce önler.

Ertesi Gün Hapı Sonrasında Korunma

Ertesi gün hapı kullanmak, sonraki cinsel ilişkiler için bir korunma yöntemi değildir. Ertesi gün hapı aldıktan sonra tekrar korunmasız cinsel ilişki yaşarsanız gebe kalma olasılığınız vardır. Ertesi gün hapı kullandıktan sonra, bir sonraki adet dönemine kadar cinsel ilişki sırasında engelleyici (kondom vb) yöntemler kullanılmalıdır.

Ertesi Gün Hapı Kullanımı Sonrasında Yan Etkiler

Ertesi gün hapı kadınlar tarafından genelde iyi tolere edilir.Fakat bazı kişilerde baş ağrısı, bulantı (kusma hissi), karın ağrısı, adet gecikmesi gibi yan etkiler gözlemlenebilir. Ertesi gün hapı kullandıktan sonra adet döneminizin 7 güne kadar ertelenmesi söz konusu olabilir. Böyle bir durumda endişe etmeyin, bir sonraki adet döngünüzde normal rutinine dönecektir. Fakat adetiniz 7 günden fazla ertelenirse veya normalden hafif ya da yoğunsa gebelik testi yaptırmalısınız.

Ertesi Gün Hapı Sonrasında Kusma

Ertesi gün hapı, günün herhangi bir saatinde, yemekten önce, yemek sırasında ya da sonrasında alınabilir. Ertesi gün hapını kullandıktan sonra 3 saat içinde kusarsanız, eczaneye dönün ve mümkün olan en kısa sürede başka bir ertesi gün tableti alın.